Kalendár

Máj
P U S Š P S N
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Aktuality
15.05.2020

Materiálna pomoc obyvateľom osád Žehra a Bystrany

Slovenský Červený kríž poskytol materiálnu pomoc v podobe hygienických a čistiacich prostriedkov obyvateľom rómskych osád Žehra a Bystrany. Červenokrižiaci priviezli pomoc do miestnych komunitných centier.
04.03.2020

Koronavírus - odporúčania

Nový koronavírus COVID-19 je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy a zatiaľ neexistuje špecifický liek, ani očkovanie ako v prípade chrípky. Najdôležitejšia je v tejto situácii prevencia. Stres, strach a panika nikomu nepomôžu.   
07.12.2019

Pomoc ľuďom po výbuchu v meste Prešov

Po tragédii v Prešove sa dvihla vlna solidarity na celom Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a vďaka všetkým, ktorí chcú pomôcť a priniesli materiálnu pomoc do priestorov Slovenského Červeného kríža v Prešove. 
19.11.2019

Pomoc po tragickej dopravnej nehode pri Nitre

Slovenský Červený kríž vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám a blízkym, ktorí prišli o svojich drahých pri tragickej dopravnej nehode.
14.10.2019

Svetový deň záchrany života 2019

16. 10. si pripomíname Svetový deň záchrany života. Naučte sa kardiopulmonálnu resuscitáciu - jednoduché, ale účinné kroky - a aj vy budete vedieť zachrániť ľudský život.
31.07.2019

Zbierka Slovenského Červeného kríža 2019 - predbežná správa

Predbežná správa vyúčtovania verejnej zbierky SČK 2019
24.07.2019

Nové humanitárne stany pre SČK

Nadačný fond Kaufland podporil Slovenský Červený kríž
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
0/0

Zostaňme doma zdraví

Zatvorené školy, škôlky a pobyt detí v domácnostiach si v tomto období vyžiadali častejšie úrazy doma i na záhrade. Popáleniny, pády z postele, prebaľovacieho pultu, bicykla, kolobežky, na kolieskových korčuliach, úrazy vzniknuté na trampolíne, náhodné otravy čistiacimi a pracími prostriedkami či liekmi.  

 

Prinášame vám jednoduché návody, ako postupovať pri poskytovaní prvej pomoci v prípadoch, keď sa úraz stane u vás doma.

 

Popáleniny

Kuchyňa a kúpeľňa sú zaujímavé miesta hlavne pre malé deti. Stačí však malá chvíľka nepozornosti.  Horúce hrnce, panvice, žehlička či horúca voda, buďte preto opatrní. Popáleninu okamžite chladíme pod prúdom studenej vody aspoň 10 – 20 minút.  

 

Rozbité koleno, odrenina alebo lakeť pri hre

Deti majú rady pohyb. Pekné jarné počasie ich už vylákalo von. Zraneniam po pádoch z bicykla, kolobežky či na kolieskových korčuliach môžu zabrániť chrániče a prilba. Niekedy sa však predsa nedá odrenine zabrániť. Ranu ošetrujte umytými rukami. Pri ošetrení opláchnite ranu pod tečúcou vodou, umyte okolie rany, môžete použiť aj dezinfekčný roztok. Vyčistenú odreninu vysušte. Následne ju môžete prekryť náplasťou alebo obväzom, aby sa do rany nezaniesla infekcia.  

 

Otravy

Náhodné otravy detí sú často spôsobené látkami, ktoré sa bežne používajú v domácnosti: čistiace prostriedky (pracie prášky, mydlá, prostriedky na umývanie riadu), kozmetické prípravky, benzín, petrolej, olej, rozpúšťadlá či farbivá, tabletky, lieky, rastliny, izbové kvety, pesticídy, alkohol. V prípade, že sa tak stane, neprepadávajte panike a nevyvolávajte zvracanie. Nájdite, čo presne dieťa zjedlo alebo vypilo a kedy to bolo. Neváhajte zavolať na tiesňovú linku 155 alebo Národné toxikologické centrum 02 / 54 77 41 66. 

 

Uhryznutie

Deti milujú zvieratká, rady sa s nimi hrajú a naháňajú. Tešia sa do ZOO alebo k susedom, ktorí majú psa. Pri hre však môže pes dieťa nechtiac uhryznúť. Čo robiť? Dieťa upokojíme a zoberieme z dosahu psa. Ranu opláchneme čistou vodou, vydezinfikujeme mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom. Ak je rana malá, postačí nám aj leukoplast. Keď je rana hlbšia a dokonca krváca, urobíme tlakový obväz. Ak dieťa nebolo očkované proti tetanu alebo nepoznáme psa, ktorý dieťa uhryzol, kontaktujeme pediatra.

 

Krvácanie

Nakrájať zeleninu, chlieb či koláč sa treba naučiť. Čo robiť, ak sa nožík v malej rúčke šmykne? Naučte svoje deti správne používať nožíky, krájače, strúhadlá či nožnice. Malú ranku stlačte prstami a silno držte. Chvíľu počkajte a zalepte leukoplastom. Ak je rana veľká, pritlačte okraje rany k sebe a rukou silno stlačte. Potom urobte tlakový obväz. Ak krvácanie neprestáva, priložte ešte jeden obväz a silnejšie stiahnite. Zapamätajte si! Najdôležitejší je tlak na ranu, ten zastaví krvácanie. Ak je rana príliš veľká, veľmi krváca, neváhajte navštíviť lekára.

Súbory na stiahnutie